Hp Officejet Pro 8025e Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
HP Officejet Pro 8025e Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White – Copier/Fax/Printer/Scanner – 29 ppm Mono/25 ppm Color Print – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 20000 Pages Monthly – 225 sheets Input – Color Flatbed Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Ethernet – Wireless LAN – HP Smart App, Apple AirPrint, Wi-Fi Direct, Mopria – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | CGD |
| Standard Input Media Capacity | 225 sheets |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 10 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 20 |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 29 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 25 |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 800 |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.2" |
| Width | 18.1" |
| Depth | 13.4" |
| Media Type | Matte Brochure Paper |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | 8000 |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 8025e |
| Product Name | OfficeJet Pro 8025e All-in-One Printer |
| Product Line | Officejet Pro |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Output Tray – 60 Sheet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 1K7K3A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>OfficeJet Pro 8025e All-in-One Printer is designed for shared home offices doing a range of print tasks, including professional color documents and even a few photos. Count on the fast print speeds up to 10 color pages per minute, automatic two-sided printing/scanning, reliable Wi-Fi connectivity and a 250-sheet input tray. Reduce interruptions with self-healing Wi-Fi that keeps you connected. Take control of print, scan, copy and fax jobs with tap-and-swipe ease, using the 2.7" color touch screen. Work fast and hands-free with the 35-page auto-feeder. Eliminate steps in repetitive tasks, using Shortcuts. For example, create editable, searchable documents scanning from your phone or printer by using Shortcuts. Multifunction printer also offers 256MB memory and 1.2 Ghz processor speed.</p> |
| Media Size | 5" x 8" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 20000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>OfficeJet Pro 8025e All-in-One Printer</li> <li>910 Setup Black Instant Ink Ready Cartridge</li> <li>910 Setup Cyan Instant Ink Ready Cartridge</li> <li>910 Setup Magenta Instant Ink Ready Cartridge</li> <li>910 Setup Yellow Instant Ink Ready Cartridge</li> <li>User Guide</li> <li>Setup Poster</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 18 lb |















