Gold Fibre Steno Pads, Gregg Rule, Designer Green/Gold Cover, 100 White 6 x 9 Sheets
Login to View Prices
214 in stock
SKU:
TOP20806
Categories: Office, Writing Pads & Self-Stick Notes
Ampad® Gold Fibre® Stenos have smooth, premium-weight paper and an extra-strong back for firm writing support. The classic flip-top format long preferred by stenographers and reporters gives quick access to notes and lists. A no-snag coil resists catching on papers or clothing. Perforated sheets detach easily.
Additional information
| Weight | 0.7300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.50 × 6.00 × 0.70 in |
| Cover Color | Designer Green/Gold |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Global Product Type | Stenography & Reporting Pads |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pad-Binding Details | Coil-Lock: Soft Cover |
| Sheet-Ruling Color | Green |
| Color Family | White |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Pad-Spine Width | 6" |
| Pad Length | 9" |
| Columns per Sheet | 2 |
| Sheet Rule/Format Type | Gregg Rule |
| Sheet Ruling Size | 1/3" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 6 x 9 |
| Note-Rule Lines per Sheet | 25 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Back-Cover Material | 28-pt. Chipboard |
| Sheets per Pad | 100 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074319208068 |
| MPN | 20-806R |
| Brand | Ampad® |
Be the first to review “Gold Fibre Steno Pads, Gregg Rule, Designer Green/Gold Cover, 100 White 6 x 9 Sheets” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.