Steno Pads, Pitman Rule, Red Cover, 60 Green-Tint 6 x 9 Sheets
Login to View Prices
807 in stock
SKU:
UNV76610
Categories: Office, Writing Pads & Self-Stick Notes
Whether you’re taking notes at a meeting or conducting an interview, this 6″ x 9″ Universal Steno Book is designed for optimal shorthand writingits pages feature the traditional single margin line drawn down the middle. The paper contrasts with dark ink colors for easy-to-read writing, and the plastic wire binding along the top is snag-free to keep your pages turning easily.
Additional information
| Weight | 0.4400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 6.00 × 0.29 in |
| Color Family | Green |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Global Product Type | Stenography & Reporting Pads |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheet-Ruling Color | Green |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Pocket-Sized Indicator | Y |
| Pad-Spine Width | 6" |
| Pad Length | 9" |
| Columns per Sheet | 2 |
| Sheets per Pad | 60 |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 6 x 9 |
| Sheet Color | Green-Tint |
| Cover Color | Red |
| Sheet Rule/Format Type | Pitman Rule |
| Pad-Binding Details | WireLock® Coil-Locked: Soft Cover |
| Sheet Ruling Size | 1/2" |
| Note-Rule Lines per Sheet | 18 |
| Sheet Basis Weight (lb) | 16 lb Bond |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547766101 |
| MPN | UNV76610 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Steno Pads, Pitman Rule, Red Cover, 60 Green-Tint 6 x 9 Sheets” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.