Gold Fibre Wirebound Project Notes Pad, Project-Management Format, Green Cover, 70 White 8.5 x 11.75 Sheets
Login to View Prices
Ampad® Gold Fibre® Project Planners help you confidently track and manage large jobs. Premium-weight paper is project ruled with customizable subject line, author and date box and numbered lines to help you prioritize tasks. A snag-resistant coil, sturdy cover and extra-strong back make this book perfect for taking notes on the go. The top-bound format is ideal for lefties.
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.20 × 8.60 × 0.60 in |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Pad-Binding Type | Spiral Coil |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheet Rule/Format Type | Project-Management Format |
| Ship Class Code | M |
| Pad-Binding Details | Coil-Lock: Soft Cover |
| Color Family | White |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Note-Rule Lines per Sheet | 28 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Cover Color | Green |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Global Product Type | Business & Planning Pads |
| Sheet Rule/Format Details | Project Notes Elements |
| Sheets per Pad | 70 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Basis Weight (lb) | 20 lb Bond |
| Pad-Spine Width | 8.5" |
| Pad Length | 11.75" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8.5 x 11.75 |
| Back-Cover Material | 80-pt. Chipboard |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074319208112 |
| MPN | 20-811 |
| Brand | Ampad® |

















Reviews
There are no reviews yet.