FrogTape Multi-Surface Painting Tape, 1.41″ x 45 yds, Green
Login to View Prices
Get super sharp paint lines on your next project with FrogTape® Multi-Surface Painter’s Tape. This premium painter’s tape is treated with exclusive PaintBlock® Technology to seal tape edges and prevent paint bleed. Featuring medium adhesion, this multi-surface painter’s tape is ideal for a variety of surfaces and applications. Plus, the solvent-free, high performance adhesive bonds quickly to the surface, so there is no wait to paint.
Additional information
| Weight | 0.5300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 1.69 × 5.50 in |
| Backing Material | Paper |
| Size | 1.41" x 45 yds |
| Width | 1.41" |
| Length | 45 yds |
| Adhesive Material | Medium Adhesion Glue |
| Color Family | Green |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Dispenser Included | No |
| Color(s) | Green |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Masking Tape |
| UPC | 075353060759 |
| MPN | 1396747 |
| Brand | Duck® |

















Reviews
There are no reviews yet.