Rough Surface Extra Strength Painter’s Tape, 3″ Core, 1.41″ x 60.1 yds, Green
Login to View Prices
Very strong adhesive designed for performance on the toughest surfaces. Use on brick, concrete, stucco, or rough wood for the protection you need to get the job done. Recommended for use with or on lacquer coatings. Holds to surfaces for up to five days and then removes easily without leaving any sticky residue behind.
Additional information
| Weight | 0.5900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.95 × 4.90 × 1.40 in |
| Backing Material | Paper |
| Width | 1.41" |
| Length | 60.1 yds |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Size | 1.41" x 60.1 yds |
| Thickness | 6.6 mil |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Adhesive Material | Rubber |
| Dispenser Included | No |
| Color(s) | Green |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| Global Product Type | Masking Tape |
| UPC | 021200711336 |
| MPN | 206036AP |
| Brand | Scotch® |












Reviews
There are no reviews yet.