First Aid On the Go Kit, Mini, 13 Pieces, Plastic Case
Login to View Prices
Compact mini first aid kit. Contains basic first aid items to treat the most common incidents and accidents. Perfect for travel. Fits in purse, gym bag, glove compartment, golf bag or desk drawer.Package Includes: (5) 0.75″ x 3″ Plastic Adhesive-Strip Bandages; (4) Junior Adhesive Bandages; (2) 2″ x 2″ Gauze Pads; (1) Antiseptic Wipe; (1) Sting-Relief Wipe; (1) Plastic CaseNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 3.50 × 1.00 in |
| System Capacity | 1 Person System |
| Depth | 4" |
| Case Material | Plastic |
| Number of Pieces | 13 |
| Height | 1" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Package Includes | (1) Plastic Case |
| Ship Class Code | A |
| Global Product Type | Personal/Vehicle First Aid Kits |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Width | 3.5" |
| UPC | 073577901018 |
| MPN | 90101-001 |
| Brand | PhysiciansCare® by First Aid Only® |












Reviews
There are no reviews yet.