Deep Woods Dry Insect Repellent, 4 oz Aerosol Spray, Neutral, 12/Carton
Login to View Prices
25% DEET formula. Provides up to eight hours protection from mosquitoes, flies, ticks, chiggers and fleas. Unscented, non-greasy and resists perspiration. Provides long lasting repellency, especially in heavily wooded areas. Repels disease carrying ticks, mosquitoes, black flies, sand flies, chiggers, fleas, gnats and no-see-ums.
Additional information
| Weight | 5.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.52 × 7.50 × 5.75 in |
| Scent | Neutral |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | EPA Reg. No. 4822-572 |
| Volume Capacity | 4 oz |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Product Packaging | Aerosol Spray |
| Pest Type | Ticks |
| Global Product Type | Insect Repellents |
| Application | Skin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 046500717642 |
| MPN | 616304 |
| Brand | OFF!® |













Reviews
There are no reviews yet.