Daily Defense Baby Diaper Rash Cream with Zinc Oxide, 4 oz Tube
Login to View Prices
Made with zinc oxide, provides a barrier to protect baby’s delicate skin. Creamy formula goes on smoothly and wipes off easily. Use every day to soothe, treat and prevent diaper rash. Hypoallergenic and pediatrician-tested formula instantly forms a protective barrier on baby’s tender skin and is clinically shown to provide diaper rash relief. Helps seal out wetness and provides protection from the first use. Dermatologist-tested and free of parabens, phthalates, and dyes, so it’s gentle enough to use at every diaper change.
Additional information
| Weight | 0.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.30 × 2.40 × 1.80 in |
| Product Packaging | Tube |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Healing Creams |
| Capacity (Weight) | 4 oz |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074300003016 |
| MPN | 00301 |
| Brand | Desitin® |













Reviews
There are no reviews yet.