Disposable Everyday Pillow Cover, 21 x 30, White, 100/Carton
Login to View Prices
Provides patients with a comfortable, reliable and hygienic barrier. Made from a layer of tissue and polyethylene film for absorbency and strength.
Additional information
| Weight | 7.1100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.70 × 11.90 × 9.20 in |
| Material(s) | Tissue |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Single Use Pillowcases |
| Ship Class Code | A |
| Depth | 30" |
| Width | 21" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 618125107612 |
| MPN | 919365 |
| Brand | TIDI® |











Reviews
There are no reviews yet.