Fellowes Saturn 3i 95 Thermal Laminator Machine for Home or Office with Pouch Starter Kit 95 Inch Fast Warm-Up Jam-Free Design (5735801)
Login to View Prices
Fellowes Saturn 3i 95 Thermal Laminator Machine for Home or Office with Pouch Starter Kit, 9.5 inch, Fast Warm-Up, Jam-Free Design (5735801) – Pouch – 9.50″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – 4.1″ x 17.2″ x 5.5″
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years</p> |
| Maximum Warm Up Time | 1 Minute |
| Laminator Type | Pouch |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Width | 9.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.1" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 5.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Energy Saver |
| Status Indicators | <ul><li>Green Light</li><li>Audible Beep</li></ul> |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 95 |
| Product Name | Saturn3i 95 Laminator & Pouch Starter Kit |
| Product Line | Saturn |
| Application/Usage | Pouch |
| Manufacturer Part Number | 5735801 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Laminator features a rapid, one-minute warm-up with InstaHeat Technology. The 9-1/2" entry width accommodates multiple document sizes. Saturn3i 95 Laminator delivers hot lamination for 3 mil or 5 mil and cold setting for self-adhesive pouches. Green light and audible beep indicate when machine is ready to laminate. Release lever disengages pouch for re-centering or removal. Auto shutoff saves energy and prevents overheating. Laminator includes a laminating starter kit. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028683877.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Package Contents | <ul><li>Saturn 3i 95 Laminator</li><li>Laminating Starter Kit</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | Can Shred 9.5 |
| Weight (Approximate) | 4.30 lb |
















