Scotch Pro TL906 Thermal Laminator – 9″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – 4″ x 15.8″ x 4″
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
| Maximum Warm Up Time | 5 Minute |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15.8" |
| Depth | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Controls | Easy-to-use touch controls |
| Brand Name | Scotch |
| Features | Portable |
| Status Indicators | Indicator light |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Pro TL906 Thermal Laminator |
| Speed | 1.3 ft/min |
| Application/Usage | Business Card |
| Manufacturer Part Number | TL906 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PRO Thermal Laminator is ideal for small or home offices that need hassle-free, professional-quality laminating. Superior jam-prevention technology automatically prevents misfed items. Laminator warms up in 5 minutes and laminates at 15" per minute. Indicator light alerts you when the machine is ready. Laminator accommodates 3 and 5 mil thick thermal pouches that are up to 9-1/2" wide. It is great for protecting and preserving frequently referenced or handled items. Stylish design includes sleek, easy-to-use touch controls, carrying handle, hidden cord storage, and built-in loading tray. Auto shutoff turns the laminator off after 1 hour of inactivity, which helps conserve energy. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1024721483.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot/Cold |
Scotch Pro TL906 Thermal Laminator – 9″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – 4″ x 15.8″ x 4″
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
| Maximum Warm Up Time | 5 Minute |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15.8" |
| Depth | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Controls | Easy-to-use touch controls |
| Brand Name | Scotch |
| Features | Portable |
| Status Indicators | Indicator light |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Pro TL906 Thermal Laminator |
| Speed | 1.3 ft/min |
| Application/Usage | Business Card |
| Manufacturer Part Number | TL906 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PRO Thermal Laminator is ideal for small or home offices that need hassle-free, professional-quality laminating. Superior jam-prevention technology automatically prevents misfed items. Laminator warms up in 5 minutes and laminates at 15" per minute. Indicator light alerts you when the machine is ready. Laminator accommodates 3 and 5 mil thick thermal pouches that are up to 9-1/2" wide. It is great for protecting and preserving frequently referenced or handled items. Stylish design includes sleek, easy-to-use touch controls, carrying handle, hidden cord storage, and built-in loading tray. Auto shutoff turns the laminator off after 1 hour of inactivity, which helps conserve energy. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1024721483.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot/Cold |
Scotch Pro TL906 Thermal Laminator – 9″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – 4″ x 15.8″ x 4″
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
| Maximum Warm Up Time | 5 Minute |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 15.8" |
| Depth | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Controls | Easy-to-use touch controls |
| Brand Name | Scotch |
| Features | Portable |
| Status Indicators | Indicator light |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Pro TL906 Thermal Laminator |
| Speed | 1.3 ft/min |
| Application/Usage | Business Card |
| Manufacturer Part Number | TL906 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PRO Thermal Laminator is ideal for small or home offices that need hassle-free, professional-quality laminating. Superior jam-prevention technology automatically prevents misfed items. Laminator warms up in 5 minutes and laminates at 15" per minute. Indicator light alerts you when the machine is ready. Laminator accommodates 3 and 5 mil thick thermal pouches that are up to 9-1/2" wide. It is great for protecting and preserving frequently referenced or handled items. Stylish design includes sleek, easy-to-use touch controls, carrying handle, hidden cord storage, and built-in loading tray. Auto shutoff turns the laminator off after 1 hour of inactivity, which helps conserve energy. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1024721483.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot/Cold |












