Fellowes Spectra&Trade 95 Thermal Laminator for Home or Home Office Use with 10 Pouch Starter Kit
Login to View Prices
Fellowes Spectra™ 95 Thermal Laminator for Home or Home Office Use with 10 Pouch Starter Kit – Pouch – 9.50″ Lamination Width – 5 mil Lamination Thickness – 3.1″ x 14.6″ x 7″
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Hot Laminator |
| Maximum Warm Up Time | 4 Minute |
| Laminator Type | Pouch |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Lamination Width | 9.50" |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.1" |
| Width | 14.6" |
| Depth | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Portable |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Spectra 95 Laminator |
| Product Line | Spectra |
| Application/Usage | Pouch |
| Manufacturer Part Number | 5738201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | With intuitive operation and simple controls, the Fellowes®, Spectra&trade, 95 thermal laminator is flexible, easy to use and perfect for your home lamination projects. Compatible with both 3 mil and 5 mil pouches, the Spectra&trade, 95 lets you choose between the lightweight document protection of a 3 mil pouch, or the thicker, heavy-duty protection of a 5 mil pouch. Preventing the need for time-consuming prep, the Spectra&trade, 95 is ready for lamination after a quick, 4-minute warm-up. Intuitively designed for flexibility, the Spectra&trade, 95 is equipped with a jam-release lever that allows you to disengage and realign your pouch if necessary. Versatile in both capability and size, the Spectra&trade, 95 includes a 9.5-inch wide entry that easily accommodates documents of multiple sizes, from business cards to school projects. The automatic shut-off function helps you save energy and prevent overheating, so you never have to wonder if you turned the unit off. To help you get started on your lamination projects, the Spectra&trade, 95 comes with a starter kit of 10 premium pouches and 1 cleaning sheet. Built to last and constructed to Fellowes' industry-leading manufacturing standards, the Spectra&trade, 95 is backed with a 1-year warranty. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028683878.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Processing Method | Hot |
| Package Contents | <ul> <li>Spectra 95 Laminator</li> <li>Pouch Starter Kit</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 3 lb |














