Fellowes Fortishred&Trade Hs-1010 Din P-7 High Security Shredder
Login to View Prices
Fellowes Fortishred™ HS-1010 DIN P-7 High Security Shredder – Continuous Shredder – Cross Cut – 10 Per Pass – for shredding Paper – 0.031″ x 0.188″ Shred Size – P-7 – 24 ft/min – 12″ Throat – 37 gal Wastebin Capacity – Black, Gray – TAA Compliant
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Shred Speed | 24 ft/min |
| Sheet Shred Capacity | 10 Per Pass |
| Shredding Item | Paper |
| Security Level | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Noise Level Without Load | 62 dB |
| Recommended Number Of Users | 10+ |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 37 gal |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Germany |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 21.8" |
| Depth | 23.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Fellowes |
| Features | Quiet Operation |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 1010-01-01T05:50:36.000Z |
| Product Name | Fortishred HS-1010 DIN P-7 High-Security Shredder |
| Power Consumption | 1640.54 W |
| Product Line | Fortishred |
| Throat Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Application/Usage | Office |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | 3306601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Evaluated by the NSA and meeting the requirements of NSA/CSS Specification 02-01 for High Security Cross-Cut Shredders, this TAA-compliant shredder offers a continuous-duty motor for non-stop shredding and shreds 10 sheets per pass into unreconstructable, 1/32" x 3/16" cross-cut particles for NSA-approved security (Security Level P-7). To heighten its effectiveness, the Powershred HS-1010 features a Sheet Capacity Sensor to help prevent paper jams by indicating sheet capacity levels during the shredding process. SilentShred offers ultra-quiet performance for shared work spaces. Electronically controlled Safety Shield stops shredder when opened. Shredder automatically shuts off after 30 minutes of inactivity for zero energy consumption. Auto-Oil automatically lubricates the cutters to enhance performance and extend shredder life. The 12" wide paper entry accommodates most office paper. Shredder requires a dedicated 20 amp outlet for optimal performance.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Size | 0.031" x 0.188" |
| Shred Type | Cross Cut |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 242 lb |













