Ergodyne Proflex 925wp Performance Dir Thermal Wp Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves – Thermal Protection – Large Size – Lime – Impact Resistant, Water Proof, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab, Cold Resistant – 1 – 2″ Thickness – 13.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 13.75" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Cold Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925WP |
| Product Name | ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 18104 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 925WP Dorsal Impact-Reducing Thermal Waterproof Gloves to keep your hands warm, dry and protected while working dangerous jobs. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent hand injuries. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. Dual-layer, AX Suede-reinforced palm grips surfaces and equipment without slipping. Dual-zone 3M Thinsulate insulation keeps your hands warm in cold temperatures. Waterproof and windproof membrane insert stays dry and warm while maintaining a breathable, comfortable fit. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 925wp Performance Dir Thermal Wp Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves – Thermal Protection – Extra Large Size – Lime – Impact Resistant, Water Proof, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab, Cold Resistant – 1 – 2″ Thickness – 14″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 14" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Cold Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925WP |
| Product Name | ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 18105 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 925WP Dorsal Impact-Reducing Thermal Waterproof Gloves to keep your hands warm, dry and protected while working dangerous jobs. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent hand injuries. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. Dual-layer, AX Suede-reinforced palm grips surfaces and equipment without slipping. Dual-zone 3M Thinsulate insulation keeps your hands warm in cold temperatures. Waterproof and windproof membrane insert stays dry and warm while maintaining a breathable, comfortable fit. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 925wp Performance Dir Thermal Wp Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves – Thermal Protection – XXL Size – Lime – Impact Resistant, Water Proof, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab, Cold Resistant – 1 – 2″ Thickness – 14.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 14.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Cold Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925WP |
| Product Name | ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 18106 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 925WP Dorsal Impact-Reducing Thermal Waterproof Gloves to keep your hands warm, dry and protected while working dangerous jobs. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent hand injuries. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. Dual-layer, AX Suede-reinforced palm grips surfaces and equipment without slipping. Dual-zone 3M Thinsulate insulation keeps your hands warm in cold temperatures. Waterproof and windproof membrane insert stays dry and warm while maintaining a breathable, comfortable fit. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 925wp Performance Dir Thermal Wp Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves – Thermal Protection – Small Size – Lime – Impact Resistant, Water Proof, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab, Cold Resistant – 1 – 2″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.25" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Cold Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925WP |
| Product Name | ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 18102 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 925WP Dorsal Impact-Reducing Thermal Waterproof Gloves to keep your hands warm, dry and protected while working dangerous jobs. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent hand injuries. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. Dual-layer, AX Suede-reinforced palm grips surfaces and equipment without slipping. Dual-zone 3M Thinsulate insulation keeps your hands warm in cold temperatures. Waterproof and windproof membrane insert stays dry and warm while maintaining a breathable, comfortable fit. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 925wp Performance Dir Thermal Wp Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves – Thermal Protection – Medium Size – Lime – Impact Resistant, Water Proof, Reinforced Thumb, Reinforced Index Finger, Padded Cuff, Reflective Binding, Pull-on Tab, Cold Resistant – 1 – 2″ Thickness – 13.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13.50" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Cold Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 925WP |
| Product Name | ProFlex 925WP Performance DIR Thermal WP Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 18103 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wear these 925WP Dorsal Impact-Reducing Thermal Waterproof Gloves to keep your hands warm, dry and protected while working dangerous jobs. Full TPR armor and technical foam enhance safety and prevent hand injuries. Armortex-reinforced thumb saddle and index finger along with padded, neoprene cuff eliminate harm that occurs in areas susceptible to injury. Dual-layer, AX Suede-reinforced palm grips surfaces and equipment without slipping. Dual-zone 3M Thinsulate insulation keeps your hands warm in cold temperatures. Waterproof and windproof membrane insert stays dry and warm while maintaining a breathable, comfortable fit. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















