Ergodyne Proflex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves – Small Size – Black – Anti-Vibration, Padded Palm, Impact Resistant, Knitted, Reinforced Thumb, Reinforced Fingertip, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab – 1 – 1.50″ Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 1.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | ID Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9002 |
| Product Name | ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17702 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves while using vibrating tools. Full-length, AVC palm padding reduces vibration and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad, reinforced thumb saddle and reinforced fingertips enhance protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit creates a cozy feel without restricting movement. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are ANSI S2.73-2014/ISO 10819:2013-certified for vibration protection.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves – Medium Size – Black – Anti-Vibration, Padded Palm, Impact Resistant, Knitted, Reinforced Thumb, Reinforced Fingertip, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab – 1 – 1.50″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 1.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | ID Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9002 |
| Product Name | ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17703 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves while using vibrating tools. Full-length, AVC palm padding reduces vibration and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad, reinforced thumb saddle and reinforced fingertips enhance protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit creates a cozy feel without restricting movement. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are ANSI S2.73-2014/ISO 10819:2013-certified for vibration protection.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves – Large Size – Black – Anti-Vibration, Padded Palm, Impact Resistant, Knitted, Reinforced Thumb, Reinforced Fingertip, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab – 1 – 2″ Thickness – 13.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 13.75" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | ID Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9002 |
| Product Name | ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17704 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves while using vibrating tools. Full-length, AVC palm padding reduces vibration and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad, reinforced thumb saddle and reinforced fingertips enhance protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit creates a cozy feel without restricting movement. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are ANSI S2.73-2014/ISO 10819:2013-certified for vibration protection.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves – Extra Large Size – Black – Anti-Vibration, Padded Palm, Impact Resistant, Knitted, Reinforced Thumb, Reinforced Fingertip, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab – 1 – 2″ Thickness – 14″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 5.50" |
| Glove Length | 14" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | ID Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9002 |
| Product Name | ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17705 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves while using vibrating tools. Full-length, AVC palm padding reduces vibration and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad, reinforced thumb saddle and reinforced fingertips enhance protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit creates a cozy feel without restricting movement. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are ANSI S2.73-2014/ISO 10819:2013-certified for vibration protection.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves – XXL Size – Black – Anti-Vibration, Padded Palm, Impact Resistant, Knitted, Reinforced Thumb, Reinforced Fingertip, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab – 1 – 2″ Thickness – 14.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 5.75" |
| Glove Length | 14.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | ID Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 9002 |
| Product Name | ProFlex 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17706 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected by wearing these 9002 Certified Full-Finger Anti-Vibration Gloves while using vibrating tools. Full-length, AVC palm padding reduces vibration and palm impact when using tools that cause injury. Securely hold equipment with the gripping palm material that prevents slipping. Neoprene knuckle pad, reinforced thumb saddle and reinforced fingertips enhance protection without limiting your range of motion. Hex stretch knit creates a cozy feel without restricting movement. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts for a comfortable fit without adding bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are ANSI S2.73-2014/ISO 10819:2013-certified for vibration protection.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















