Ergodyne ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves – Thermal Protection – Small Size – Black – Reinforced, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Thumb, Breathable, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Abrasion Resistant – 1 – 2″ Thickness – 12.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 12.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 810 |
| Product Name | ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 17222 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected and covered while working with utilities and mechanics by wearing these 810 Reinforced Utility Gloves. AX suede-reinforced palm and thumb saddle add an extra layer of protection in heavy-wear areas for ultimate safety. Polyester mesh enhances airflow for a breathable, cool fit that doesn't restrict the hands while working. Fluorescent accents on cuff and between fingers provide visibility in low-light conditions. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts and doesn't add extra bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are perfect for jobs in electricity, gas, water and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves – Thermal Protection – Medium Size – Black – Reinforced, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Thumb, Breathable, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Abrasion Resistant – 1 – 2″ Thickness – 12.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 12.50" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 810 |
| Product Name | ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 17223 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected and covered while working with utilities and mechanics by wearing these 810 Reinforced Utility Gloves. AX suede-reinforced palm and thumb saddle add an extra layer of protection in heavy-wear areas for ultimate safety. Polyester mesh enhances airflow for a breathable, cool fit that doesn't restrict the hands while working. Fluorescent accents on cuff and between fingers provide visibility in low-light conditions. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts and doesn't add extra bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are perfect for jobs in electricity, gas, water and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves – Thermal Protection – Large Size – Black – Reinforced, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Thumb, Breathable, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Abrasion Resistant – 1 – 2″ Thickness – 12.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 12.75" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 810 |
| Product Name | ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 17224 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected and covered while working with utilities and mechanics by wearing these 810 Reinforced Utility Gloves. AX suede-reinforced palm and thumb saddle add an extra layer of protection in heavy-wear areas for ultimate safety. Polyester mesh enhances airflow for a breathable, cool fit that doesn't restrict the hands while working. Fluorescent accents on cuff and between fingers provide visibility in low-light conditions. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts and doesn't add extra bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are perfect for jobs in electricity, gas, water and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves – Thermal Protection – Extra Large Size – Black – Reinforced, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Thumb, Breathable, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Abrasion Resistant – 1 – 2″ Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 810 |
| Product Name | ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 17225 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected and covered while working with utilities and mechanics by wearing these 810 Reinforced Utility Gloves. AX suede-reinforced palm and thumb saddle add an extra layer of protection in heavy-wear areas for ultimate safety. Polyester mesh enhances airflow for a breathable, cool fit that doesn't restrict the hands while working. Fluorescent accents on cuff and between fingers provide visibility in low-light conditions. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts and doesn't add extra bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are perfect for jobs in electricity, gas, water and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves – Thermal Protection – XXL Size – Black – Reinforced, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Thumb, Breathable, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Abrasion Resistant – 1 – 2″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Abrasion Resistant |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 810 |
| Product Name | ProFlex 810 Reinforced Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 17226 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected and covered while working with utilities and mechanics by wearing these 810 Reinforced Utility Gloves. AX suede-reinforced palm and thumb saddle add an extra layer of protection in heavy-wear areas for ultimate safety. Polyester mesh enhances airflow for a breathable, cool fit that doesn't restrict the hands while working. Fluorescent accents on cuff and between fingers provide visibility in low-light conditions. Low-profile, molded, hook-and-loop closure easily adjusts and doesn't add extra bulk. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others. These gloves are perfect for jobs in electricity, gas, water and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















