Double Window Business Envelope, #9, Square Flap, Self-Adhesive Closure, 3.88 x 8.88, White, 500/Box
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
UNV35217
Categories: Envelopes & Mail Supplies, Office
Clear, poly windows. Inside tint for privacy of contents.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.78 × 3.86 × 9.25 in |
| Global Product Type | Business/Trade Envelopes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Flap Type | Square |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Security Tinted | Yes |
| Color Family | White |
| Window Size | 3.5 x 1.19 |
| Envelopes/Mailers Exterior | 3.88 x 8.88 |
| Window Position | Lower Left |
| Trade Size | #9 |
| Envelopes/Mailers Closure | Self-Adhesive |
| Seam Type | Side |
| Finish | Wove |
| Exterior Material(s) | Paper Stock |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Opening | Open Side |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547979129 |
| MPN | UNV35217 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Double Window Business Envelope, #9, Square Flap, Self-Adhesive Closure, 3.88 x 8.88, White, 500/Box” Cancel reply







Reviews
There are no reviews yet.