Double-Coated Tissue Tape, 3″ Core, 1″ x 36 yds, White
Login to View Prices
Excellent balance of high initial adhesion and good holding power to a wide variety of materials. The paper carrier has been specially treated to improve its strength and removability characteristics from high internal strength surfaces.
Additional information
| Weight | 0.4780 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.30 × 5.30 × 1.20 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Global Product Type | Double-Sided Tape |
| Length | 36 yds |
| Width | 1" |
| Dispenser Included | No |
| Thickness | 6 mil |
| Size | 1" x 36 yds |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| UPC | 021200993763 |
| MPN | 410M |
| Brand | 3M™ |











Reviews
There are no reviews yet.