Sticky-Back Fasteners, Removable Adhesive, 0.75″ dia, Black, 200/Box
Login to View Prices
Hook and loop pressure sensitive fasteners have strong holding power, up to 5 lbs. They can be opened and closed thousands of times. For use on smooth surfaces such as painted wallboard, glass, metal and most plastics.
Additional information
| Weight | 0.3190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.25 × 6.25 × 2.13 in |
| Use Environment & Rating | Mounting Posters/Light Decorations |
| Tape Pad Size | 0.75" dia |
| Hook and Loop Fastener Type | Coins |
| Special Features | Pre-Cut Shapes-Removable. |
| Weight Capacity | Up to 1 lb/sq in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color(s) | Black |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| Global Product Type | Complete Hook & Loop Fastener Sets |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 075967918231 |
| MPN | 91823 |
| Brand | VELCRO® Brand |
















Reviews
There are no reviews yet.