DesignJet T2600 36″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
Login to View Prices
Out of stock
Create highly efficient teams with the most compact, quiet MFP that supports collaboration with a smart interface and access to shared folders. Meet deadlines with the fastest print speed and the only automatic print stacking. Engage in a collaborative workstyle with teams quickly accessing shared folders to print and scan. Easily digitize your projects with automated scanning, user-centric quicksets, and post-editing capabilities.Package Includes: Introductory Ink Cartridges; Media Bin; Power Cords; Printheads; Printer Stand; Spindles; User GuideNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 313.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58.10 × 31.50 × 30.20 in |
| Ship Class Code | H |
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Network Capable | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Maximum Paper Size | 36 x 48 |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Emulations | TIFF |
| Wide Format Print Width | 36" |
| B&W or Color Output | Color |
| Print Resolution (Black) (W | 2400 x 1200 |
| Package Includes | User Guide |
| Print Resolution (Color) (W | 2400 x 1200 |
| Depth | 30" |
| Height | 49" |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Standard Memory | 128 GB |
| Network Types | 802.11 b/g/n Wireless |
| Width | 55" |
| Model Name/Number | DesignJet T2600 |
| Printing Type | Wide Format inkjet |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Printers Carriage | Wide |
| UPC | 193808483226 |
| MPN | 3EK15B#BCB |
| Brand | HP |
















Reviews
There are no reviews yet.