MFC-J6940DW Color All-in-One Inkjet Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Login to View Prices
Out of stock
The Brother MFC-J6940DW color inkjet all-in-one printer delivers the functionality your office needs for optimum business performance. Print professional quality text and graphic documents at print speeds up to 28 ppm (black and color). A smart choice for businesses that need a printer to handle mixed media sizes; two 250-sheet capacity paper trays offer flexibility to print, copy, scan and fax on paper up to 11″ x 17″ (Ledger) size. Raising the bar with single-pass duplex copy and scan functionality. Use convenient NFC mobile printing or access features on the go with the free Brother Mobile Connect App. Whether you print a little or a lot, the convenient Brother Refresh EZ Print Subscription Service erases the worry of running out of ink. The Brother MFC-J6940DW color inkjet All-in-One printer offers reliable, professional-quality printing for any small work group or small business.Package Includes: Black Start Ink Cartridge; Cyan Start Ink Cartridge; Magenta Start Ink Cartridge; Yellow Start Ink Cartridge; Quick Setup Guide; Product Safety Guide; Reference Guide; Telephone Line Cord; Warranty Card
Additional information
| Weight | 57.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.80 × 22.10 × 19.40 in |
| Scan Resolution (Width x He | 2400 x 1200 dpi |
| Standard Memory | 256 MB |
| Ship Class Code | H |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Paper Size | 11 x 17 |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Copying Speed (Black) | 25 ipm |
| Copying Speed (Color) | 16 ipm |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Operating System Compatibil | Windows® 7, Server 2008, 8.1, Server 2012, 10, Server 2016, Server 2019 |
| Paper Input Capacity (Sheet | 500 |
| Network Types | 802.11a Wireless |
| Depth | 18.8" |
| Print Resolution (Color) (W | 4800 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (W | 4800 x 1200 dpi |
| Wireless Printing | Yes |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Printing Type | Inkjet |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Machine Functions | Scan |
| Processor Speed | 576 MHz |
| Height | 14.8" |
| LCD Display Format | 3.5" Color Touchscreen |
| B&W or Color Output | Color |
| Speed Dial Memories | 200 |
| First Page Out | 5 s |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Maximum Print Speed (Color) | 28 ppm |
| Weight | 51.4 lbs |
| Maximum Print Speed (Black) | 28 ppm |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 35,000 |
| Model Name/Number | MFC-J6940DW |
| Maximum Copies | 150 |
| Width | 22.7" |
| Paper Input | Two 250 Sheet Trays |
| Reduction/Enlargement Range | 400% |
| Maximum Copy Size (W x H) | 11.7 x 17 |
| Package Includes | Warranty Card |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012502666295 |
| MPN | MFCJ6940DW |
| Brand | Brother |















Reviews
There are no reviews yet.