Experience the difference
Hear the difference in performance between our Dell Wireless Headset – WL3024 with AI-based noise cancellation and those of the industry standard. Our headset helps ensure clear communication by reliably capturing your voice while effectively eliminating background noise.
AI-based noise cancellation microphone
With an Artificial Intelligence (AI) processing model, environmental noise cancellation is more intelligent, reliable and accurate at distinguishing human voices vs. surrounding noises.
Control at your fingertips
The headset is equipped with call control buttons on the ear cups and a rotatable boom microphone that can be worn on either the left or right side. Flip the mic up to mute or flip it down to unmute and answer calls.
Effortless connectivity | Easy charging Enjoy up to 41 hours of listening time on a full charge
Seamless collaboration
This headset is certified for Microsoft Teams (Open Office) and Zoom, and it’s compatible with leading UC platforms.
Multi-link connectivity
Connect up to eight devices and pair up to two simultaneously. Bluetooth 5.3 to increase connection reliability.
Designed for ease of use
The adjustable headband and replaceableleatherette memory foam ear cushions enable all day productivity and comfort while conferencing. Pair the wireless audio receiver via a USB-C or USB-Aport to get started.
Dell Pair
Your headset is detected automatically and paired with only one click using Dell Pair- a simple and secure way to connect your headset to your PC.
Personalize your settings
Dell Peripheral Manager allows the user to make changes to the audio and device settings with additional customization such as Audio Mode, Microphone Noise Cancellation Mode, Sidetone, Audio Output Preset, Busy Light, Battery Indicator and more.
- Effectively cancels outside noise to eliminate distortion with maximum sound efficiency
- On-ear earpiece design ensures maximum comfort and pain, fatigue-free listening
- Leatherette ear cushion material which is cost-effective and has a prolonged life
- Mute earpiece control for optimal performance and maximum reliability
- Enjoy wireless freedom with WL3024 headset
- Dance to your favorite tracks and never worry about the wires getting in your way with these wireless Bluetooth headset
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design to ensure maximum Headset usage efficiency
- Sit comfortably anywhere in your room as the WL3024 offers wireless range of up to 98.4 ft
- 41 Hour maximum battery run time provides ample time for long duration usage without charging
- Noise cancelling microphone technology ensures easy, convenient listening and talking with maximum sound transfer efficiency
Additional information
| Weight | 6.4200 lbs |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Battery Talk Time | 1 Day |
| Color | Black |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Charging Method | Cable |
| Batteries Required | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Sound Mode | Stereo |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Application/Usage | Voice Call,Music,Communication |
| Microphone Technology | Uni-directional,Noise Cancelling,Directional |
| Features | Passive Noise Cancellation,Advanced Audio Coding (AAC),Foldable,Fast Charging,USB Charging,Busylight,Detachable Cable,Beamforming Microphone,LED Indicator,Rotating Microphone,Bluetooth Pairing,Voice Assistant |
| Product Model | WL3024 |
| Package Contents | <ul><li> Wireless Headset – WL3024</li><li> USB-A Adapter</li><li> USB-C Wireless Audio Receiver</li><li> Type-C Charging Cable</li><li> Soft Carrying Pouch</li><li> User Documentation</li></ul> |
| Virtual Assistant Supported | Siri,Google Assistant,Bixby |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Microsoft Teams Certificati | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Operating System Platform | Windows,macOS,iOS,Android |
| Driver Size | 1.10" |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Maximum Battery Recharge Ti | 2 Hour |
| Manufacturer Website Addres | |
| Zoom Certification | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | WL3024-DWW |
| Brand | Dell |













Reviews
There are no reviews yet.