Cut-End Lie-Flat Wet Mop Head, Rayon, 16oz, White
Login to View Prices
340 in stock
SKU:
BWK716REA
Categories: Janitorial & Sanitation, Mops & Equipment
Boardwalk® Cut-End Lie-Flat Economical Mop Head is constructed with premium, four-ply yarn for added absorbency. Built with a standard 1/4″ threaded bolt head for easy screw-in mop head change. The mop heads are held together and wrapped with a galvanized metal outerband for the utmost in durability. The mop lies flat on floor and is designed for use with a lie-flat screw-in mop handle, which is sold separately.
Additional information
| Weight | 0.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.50 × 7.50 × 2.50 in |
| Mop Head Type | Wet Mop |
| Mop Head Color | White |
| Global Product Type | Wet Mop Heads |
| Total Recycled Content Perc | 97% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 97% |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mop Head Material | Rayon |
| Mop Head Size | 16 oz |
| Application | Floors |
| For Use With | UNISAN 834 |
| Ship Class Code | B |
| Mop Head Style | Cut End |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 749507981596 |
| MPN | BWK716REA |
| Brand | Boardwalk® |
Be the first to review “Cut-End Lie-Flat Wet Mop Head, Rayon, 16oz, White” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.