Microfiber Dust Mop Head, 18 x 5, Green, 1 Dozen
Login to View Prices
1 in stock
SKU:
BWKMFD185GF
Categories: Janitorial & Sanitation, Mops & Equipment
Microfiber dust mops trap fine dirt and dust particles and hold them. Outside fringe traps larger particles, similar to a standard dust mop. Hook and loop backing allows for quick and easy hands-free changeover. Durable mop heads withstand hundreds of laundry cycles. Fits a 22″ hook and loop frame. Do not use fabric softener when washing.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.2800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.50 × 13.00 × 6.00 in |
| For Use With | Boardwalk® AMFMF185, THBF60 |
| Mop Head Size | 18" x 5" |
| Global Product Type | Dust Mop Heads |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Washable | Yes |
| Ship Class Code | B |
| Mop Head Color | Green |
| Mop Head Type | Dust Mop |
| Application | Floor Maintenance |
| Mop Head Material | Microfiber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 070363256284 |
| MPN | BWKMFD185GF |
| Brand | Boardwalk® |
Be the first to review “Microfiber Dust Mop Head, 18 x 5, Green, 1 Dozen” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.