Crayola 48 Crayons – Assorted – 48 / Box
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 3.6" |
| Depth | 0.3" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Non-toxic |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | 48 Crayons |
| Manufacturer Part Number | 52-0048 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Crayons are a must-have art supply for your tiny artist. These simple creative tools have the impressive ability to unleash countless hours of self-expression and imaginative play. Tuck box includes collection of vibrant nontoxic crayons for children of all ages. Nontoxic crayons are double-wrapped for extra strength. They are great for school or home and recommended for children ages 4 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 48 / Box |
Crayola 48 Crayons – Assorted – 48 / Box
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 3.6" |
| Depth | 0.3" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Non-toxic |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | 48 Crayons |
| Manufacturer Part Number | 52-0048 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Crayons are a must-have art supply for your tiny artist. These simple creative tools have the impressive ability to unleash countless hours of self-expression and imaginative play. Tuck box includes collection of vibrant nontoxic crayons for children of all ages. Nontoxic crayons are double-wrapped for extra strength. They are great for school or home and recommended for children ages 4 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 48 / Box |





