Crayola Pearl Crayons – 1.1″ Length – Multi – 24 / Pack
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 2.8" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Non-toxic |
| Length | 1.1" |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | Pearl Crayons |
| Manufacturer Part Number | 523409 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pearl crayons feature a unique combination of shine and texture that changes under different light to create unique effects. Double-wrapped crayons offer extra strength to help prevent breakage. Reusable tuck box keeps everything organized and safely stored. Nontoxic crayons are perfect for drawing or doodling on light or dark paper.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
Crayola Pearl Crayons – 1.1″ Length – Multi – 24 / Pack
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 2.8" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Non-toxic |
| Length | 1.1" |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | Pearl Crayons |
| Manufacturer Part Number | 523409 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pearl crayons feature a unique combination of shine and texture that changes under different light to create unique effects. Double-wrapped crayons offer extra strength to help prevent breakage. Reusable tuck box keeps everything organized and safely stored. Nontoxic crayons are perfect for drawing or doodling on light or dark paper.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |








