Crayola Project Easy Peel Crayon Pencils Set – 9″ Length – Assorted – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | South Korea |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.4" |
| Width | 7.9" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Quick Drying |
| Length | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | Project Easy Peel Crayon Pencils Set |
| Manufacturer Part Number | 684604 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Crayon pencils feature an easy-peel design that lets you peel away layers to expose the color core to eliminate the need for sharpening. Quick-dry technology create vibrant colors that dry quickly to prevent messes and smudges. Washable colors can be easily cleaned from skin and most washable clothing for worry-free use. Vibrant color coverage works great on a variety of surfaces. Crayon pencils are recommended for ages 6 years and up.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
Crayola Project Easy Peel Crayon Pencils Set – 9″ Length – Assorted – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Crayola, LLC |
|---|---|
| Product Type | Crayon |
| Product Color | Assorted |
| Country Of Origin | South Korea |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.4" |
| Width | 7.9" |
| Certifications & Standards | <p>ACMI Certified AP Nontoxic</p> |
| Brand Name | Crayola |
| Features | Quick Drying |
| Length | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Product Name | Project Easy Peel Crayon Pencils Set |
| Manufacturer Part Number | 684604 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Crayon pencils feature an easy-peel design that lets you peel away layers to expose the color core to eliminate the need for sharpening. Quick-dry technology create vibrant colors that dry quickly to prevent messes and smudges. Washable colors can be easily cleaned from skin and most washable clothing for worry-free use. Vibrant color coverage works great on a variety of surfaces. Crayon pencils are recommended for ages 6 years and up.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |








