Cork Board with Oak Style Frame, 48″ x 36″, Tan Surface, Oak Finished Wood Frame
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
UNV43604
Categories: Boards & Board Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Get organized and keep important notes in-view with a classic, durable, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with an attractive, 0.75″ wide, classic, oak finished frame that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically.Package Includes: Mounting Kit
Additional information
| Weight | 12.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.61 × 38.19 × 1.30 in |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Flipchart Mounting System | No |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Board Depth | 1.2" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mounting Details | Horizontal/Vertical Wall-Mount Hardware (Included) |
| Magnetic Board Surface | No |
| Frame Color/Finish | Oak Finished |
| Surface Material | Cork |
| Surface Color | Tan |
| Frame Material | Wood |
| Board Width | 48" |
| Board Height | 36" |
| Global Product Type | Bulletin Boards – Wall-Mount |
| Board Surface Type(s) | Bulletin |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547436042 |
| MPN | 43604-UNV |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Cork Board with Oak Style Frame, 48″ x 36″, Tan Surface, Oak Finished Wood Frame” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.