Magnetic Tempered Glass Dry Erase Board, 72″ x 48″, White Surface
Login to View Prices
Out of stock
This TRU RED dry erase board features a durable tempered glass surface that resists staining and scratches, making it ideal for frequent use in high-traffic areas. The magnetic surface of the board is perfect for posting papers, photos, and notes. This board features a large surface area perfectly sized for use in the office or the home, with an added versatility that allows vertical or horizontal placement. The board is easy-to-erase and easy to clean, so you can write and erase with ease without worrying about leaving behind stains. The dry-erase board kit includes two high-power glass board magnets, an easy-to-install mounting kit and instructions, and one black dry-erase marker that can be stored conveniently on the included accessory tray.Package Includes: Mounting Kit; Accessory Tray; (2) High-Power Glass Board Magnets; (1) Dry Erase Marker
Additional information
| Weight | 81.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78.50 × 53.00 × 2.25 in |
| Surface Use Rating | Heavy/Frequent Use |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Package Includes | (1) Dry Erase Marker |
| Disclaimer Statement | Magnetic surface requires the use of stronger, ferromagnetic board accessories. |
| Board Depth | 0.18" |
| Surface Material | Glass |
| Board Height | 48" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Board Width | 72" |
| Mounting Details | Wall-Mount Hardware (Included) |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 718103425964 |
| MPN | TR61197 |
| Brand | TRU RED™ |














Reviews
There are no reviews yet.