Coffee Pro 100-Cup Commercial Urncoffeemaker

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Coffee Pro 100-cup Commercial Urn/Coffeemaker – 100 Cup(s) – Multi-serve – Stainless Steel – Plastic Body
Additional information
| Brand | RDI-USA INC |
|---|---|
| Product Type | Coffee Urn |
| Additional Warranty Informati | <p>printed</p> |
| Beverages Brewed | Coffee |
| Maximum Number Of Cups Served | Multi-serve |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Plastic |
| Number Of Cups Per Tank | 100 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23" |
| Width | 14" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Coffee Pro |
| Features | Locking Lid |
| Manufacturer | RDI-USA INC |
| Product Model | CP100 |
| Product Name | 100-cup Commercial Urn/Coffeemaker |
| Manufacturer Part Number | CP100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Urn/Coffeemaker offers a high capacity of 100 cups and brews approximately one cup per minute. Made of stainless steel. Coffeemaker offers locking lid, safety spigot and a brushed finish. UL/cUL listed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | Electric |
| Additional Information | <ul><li>Size: 13-1/2"x12-1/2"x23"</li><li>U.L./cUL listed</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 14 lb |






