BUNN Pourover Airpot Coffee Brewer System – 1375 W – 3.80 gal – 12 Cup(s) – Multi-serve – Black – Stainless Steel Body
Additional information
| Brand | Bunn-O-Matic Corporation |
|---|---|
| Product Type | Coffee Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>BUNN-O-MATIC COMMERCIAL PRODUCT WARRANTY Bunn-O-Matic Corp. (?BUNN?) warrants equipment manufactured by it as follows: 1) All equipment other than as specified below: 2 years parts and 1 year labor. 2) Electronic circuit and/or control boards: parts and labor for 3 years. 3) Compressors on refrigeration equipment: 5 years parts and 1 year labor. 4) Grinding burrs on coffee grinding equipment to grind coffee to meet original factory screen sieve analysis: parts and labor for 3 years or 30, 0</p> |
| Water Tank Capacity | 3.80 gal |
| Maximum Number Of Cups Served | Multi-serve |
| Product Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel |
| Number Of Cups Per Tank | 12 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 26.6" |
| Width | 15.9" |
| Depth | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | BUNN |
| Manufacturer | Bunn-O-Matic Corporation |
| Product Model | VPR-APS |
| Product Name | Pourover Airpot Coffee Brewer System |
| Power Consumption | 1375 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | 33200.001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pourover Airpot Coffee Brewer System brews 3.8 gallons (14.4 liters) of perfect coffee per hour. Simply pour cold water in top and coffee brews immediately. Brewer System accommodates 1.9 to 3 liter airpots (sold separately). Airpots are easily transported to remote meeting rooms, breakfast bars and keep coffee fresh and hot for hours. SplashGard funnel deflects hot liquid away from hands. Internal components of brewer system are made from stainless steel. Completely portable pourover brewer requires no plumbing. UL listed for commercial and institutional use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | Electric |
| Limited Warranty | 5 Year |
Bunn Pourover Airpot Coffee Brewer System

Login to View Prices
BUNN Pourover Airpot Coffee Brewer System – 1375 W – 3.80 gal – 12 Cup(s) – Multi-serve – Black – Stainless Steel Body
Bunn Pourover Airpot Coffee Brewer System

Login to View Prices
BUNN Pourover Airpot Coffee Brewer System – 1375 W – 3.80 gal – 12 Cup(s) – Multi-serve – Black – Stainless Steel Body
Bunn Pourover Airpot Coffee Brewer System

Login to View Prices
BUNN Pourover Airpot Coffee Brewer System – 1375 W – 3.80 gal – 12 Cup(s) – Multi-serve – Black – Stainless Steel Body
Bunn Pourover Airpot Coffee Brewer System

Login to View Prices
BUNN Pourover Airpot Coffee Brewer System – 1375 W – 3.80 gal – 12 Cup(s) – Multi-serve – Black – Stainless Steel Body
Bunn Pourover Airpot Coffee Brewer System

Login to View Prices
BUNN Pourover Airpot Coffee Brewer System – 1375 W – 3.80 gal – 12 Cup(s) – Multi-serve – Black – Stainless Steel Body

