BUNN Airpot Coffee Brewer – 1370 W – 1 Cup(s) – Single-serve – Timer – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Bunn-O-Matic Corporation |
|---|---|
| Product Type | Coffee Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>www.bunn.com/pdfs/misc/BUNN_Comm_Prod_Wrnty.pdf</p> |
| Timer | Yes |
| Maximum Number Of Cups Served | Single-serve |
| Product Color | Stainless Steel |
| Number Of Cups Per Tank | 1 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.6" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 18.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | BUNN |
| Manufacturer | Bunn-O-Matic Corporation |
| Product Model | CWTF15-APS |
| Product Name | Airpot Coffee Brewer |
| Power Consumption | 1370 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Manufacturer Part Number | 230010006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Airpot Coffee Brewer brews directly into 1.9 to 3 liter airpots (sold separately). Convenient airpots keep coffee hot and fresh for hours. Airpots are easily transported to remote meeting rooms, breakfast bars, and more. Digital timer enables you to make brew cycle adjustments from the front panel. Coffee brewer brews 60.8 to 120 (8 oz.) cups, (3.8 to 7.5 gallons) or (14.4 to 28.4 liters) of perfect coffee per hour. Design includes a pourover feature, attached 5' cord, and faucet for tea and other hot beverages when the brewer is attached to a waterline.</p> |
| Material Details | <p>Plastic Funnel</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | Electric |
| Package Contents | <ul><li>CWTF15-APS Brewer</li><li>6.4mm Male Flare Fitting</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
BUNN Airpot Coffee Brewer – 1370 W – 1 Cup(s) – Single-serve – Timer – Stainless Steel
Additional information
| Brand | Bunn-O-Matic Corporation |
|---|---|
| Product Type | Coffee Maker |
| Additional Warranty Informati | <p>www.bunn.com/pdfs/misc/BUNN_Comm_Prod_Wrnty.pdf</p> |
| Timer | Yes |
| Maximum Number Of Cups Served | Single-serve |
| Product Color | Stainless Steel |
| Number Of Cups Per Tank | 1 |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 23.6" |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 18.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | BUNN |
| Manufacturer | Bunn-O-Matic Corporation |
| Product Model | CWTF15-APS |
| Product Name | Airpot Coffee Brewer |
| Power Consumption | 1370 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Manufacturer Part Number | 230010006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Airpot Coffee Brewer brews directly into 1.9 to 3 liter airpots (sold separately). Convenient airpots keep coffee hot and fresh for hours. Airpots are easily transported to remote meeting rooms, breakfast bars, and more. Digital timer enables you to make brew cycle adjustments from the front panel. Coffee brewer brews 60.8 to 120 (8 oz.) cups, (3.8 to 7.5 gallons) or (14.4 to 28.4 liters) of perfect coffee per hour. Design includes a pourover feature, attached 5' cord, and faucet for tea and other hot beverages when the brewer is attached to a waterline.</p> |
| Material Details | <p>Plastic Funnel</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | Electric |
| Package Contents | <ul><li>CWTF15-APS Brewer</li><li>6.4mm Male Flare Fitting</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |





