Casio ClassWiz FX-991EX Scientific Calculator – Icon Menu Display, Textbook Display, Slide-on Hard Case, Spreadsheet, Natural-VPAM – Solar, Battery Powered – 3″ x 6.5″ x 0.4″ – 1 Each
Additional information
| Brand | Casio Computer Co., Ltd |
|---|---|
| Product Type | Scientific Calculator |
| Additional Warranty Informati | <p>One Year Limited Warranty</p> |
| Operations/Functionality | <ul> <li>Solving equations and systems of up to four equations</li> <li>4X4 matrices</li> <li>Vector calculation</li> <li>Integration calculation</li> <li>Differential calculation</li> <li>Probability distribution</li> <li>Calculation with technical symbols</li> <li>Undo-function</li> <li>Complex number calculation</li> <li>Base-N calculation</li> <li>Equation calculation</li> <li>Inequality calculation</li> <li>SUM calculation</li> <li>47 wcientific constants</li> <li>40 metrixc conversions</li> <li>Automatic parenthesis</li> <li>24 Parentheses level</li> <li>Variable memory (9)</li> <li>Trigonometric and invers trigonometric</li> <li>Hyperbolic and invers hyperbolic</li> <li>Power / Power Root calculation</li> <li>Logarithmic calculation</li> <li>Exponential calculation</li> <li>Root calculation</li> <li>Combinatoric</li> <li>Permutation</li> <li>Prime factorization</li> <li>Random integer</li> <li>Conversion of polar coordinates into rectangular coordinates and invers</li> <li>Fraction (two modes)</li> <li>Conversion of sexagesimal into decimal and invers</li> <li>Calculates in Degree, Grad and Radian</li> <li>SCI/FIX/ENG</li> <li>List based statistics</li> <li>1-variable statistics</li> <li>Standard deviation</li> <li>2-variable statistics (Regressions)</li> <li>Percentage calculation</li> <li>Non-natural input</li> <li>Output with ? form</li> <li>Output with ? form</li> <li>Function table</li> </ul> |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Width | 6.5" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Casio |
| Calculator Features | Natural-VPAM |
| Length | 0.4" |
| Manufacturer | Casio Computer Co., Ltd |
| Product Model | FX-991EX |
| Product Name | ClassWiz FX-991EX Scientific Calculator |
| Product Line | ClassWiz |
| Manufacturer Part Number | FX-991EX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scientific calculator features a high-resolution LCD that displays more information at once to help you work through large spreadsheets, matrix calculations and more. Its comprehensive set of advanced calculations means you can work on integration and differential calculus along with vector and inequality calculations. Online Visualization Service allows you to generate a QR code for your problem, and then scan the code to immediately see a graphical representation of your data. Students can then see their collective data in real time with other students. Two-way power utilizes both solar and battery power for reliable operation in any setting. Calculator is perfect for basic math, Calculus, Algebra, Geometry, Probability and Statistics.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Weight (Approximate) | 3.17 oz |









