Sharp EL-501X2BWH Scientific Calculator – 146 Functions – Battery Powered, Large LCD, Durable, Hard Case – 1 Line(s) – 10 Digits – LCD – Battery Powered – 2 – LR1130 – 5.1″ x 3.1″ x 0.5″ – Black, White – 1 Each
Additional information
| Brand | Sharp Electronics |
|---|---|
| Product Type | Scientific Calculator |
| Battery Size Supported | LR1130 |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Batteries | 2 |
| Number Of Display Lines | 1 |
| Operations/Functionality | <ul> <li>Logarithms</li> <li>Reciprocals</li> <li>Powers</li> <li>Roots</li> <li>Factorials</li> <li>Trigs</li> <li>Hyperbolic Trigs</li> <li>Constant Calculation</li> <li>Chain Calculation</li> <li>N-Base Calculations: HEX, BIN, DEC, OCT</li> <li>sin, cos, tan, sin-1, cos-1, tan-1</li> <li>sinh, cosh, tanh, sinh-1, cosh-1, tanh-1</li> <li>( ), %, ?, log, ln</li> <li>ex, 10x, yx, x2, </li> <li>1/x</li> <li>n!, ->, r0, ->, xy</li> <li>DEG, RAD, GRAD [DRG]</li> <li>DMS</li> <li>>, DEG, >, RAD, >, GRAD [>, DRG]</li> <li>Random Function</li> <li>1 Variable Statistics</li> </ul> |
| Number Of Display Digits | 10 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 0.5" |
| Brand Name | Sharp |
| Calculator Features | Hard Case |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Model | EL-501X2 |
| Product Name | EL-501X2BWH Scientific Calculator |
| Manufacturer Part Number | EL501X2BWH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scientific calculator performs 131 essential scientific, math and statistic functions to help students studying general math and science, pre-algebra, algebra and trigonometry. 10-digit, one-line LCD clearly displays digits to help prevent reading errors. Hard case protects the display and keys for safe storage and transportation. Calculator is permitted for use on SAT and PSAT/NMSQT. Battery-operated calculator also includes independent memory, constant calculation, chain calculation and more.</p> |
| Number Of Functions | 146 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Package Contents | <ul> <li>EL-501X2BWH Scientific Calculator</li> <li>Protective Hardcase</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
Sharp EL-501X2BWH Scientific Calculator – 146 Functions – Battery Powered, Large LCD, Durable, Hard Case – 1 Line(s) – 10 Digits – LCD – Battery Powered – 2 – LR1130 – 5.1″ x 3.1″ x 0.5″ – Black, White – 1 Each
Additional information
| Brand | Sharp Electronics |
|---|---|
| Product Type | Scientific Calculator |
| Battery Size Supported | LR1130 |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Batteries | 2 |
| Number Of Display Lines | 1 |
| Operations/Functionality | <ul> <li>Logarithms</li> <li>Reciprocals</li> <li>Powers</li> <li>Roots</li> <li>Factorials</li> <li>Trigs</li> <li>Hyperbolic Trigs</li> <li>Constant Calculation</li> <li>Chain Calculation</li> <li>N-Base Calculations: HEX, BIN, DEC, OCT</li> <li>sin, cos, tan, sin-1, cos-1, tan-1</li> <li>sinh, cosh, tanh, sinh-1, cosh-1, tanh-1</li> <li>( ), %, ?, log, ln</li> <li>ex, 10x, yx, x2, </li> <li>1/x</li> <li>n!, ->, r0, ->, xy</li> <li>DEG, RAD, GRAD [DRG]</li> <li>DMS</li> <li>>, DEG, >, RAD, >, GRAD [>, DRG]</li> <li>Random Function</li> <li>1 Variable Statistics</li> </ul> |
| Number Of Display Digits | 10 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 0.5" |
| Brand Name | Sharp |
| Calculator Features | Hard Case |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Product Model | EL-501X2 |
| Product Name | EL-501X2BWH Scientific Calculator |
| Manufacturer Part Number | EL501X2BWH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Scientific calculator performs 131 essential scientific, math and statistic functions to help students studying general math and science, pre-algebra, algebra and trigonometry. 10-digit, one-line LCD clearly displays digits to help prevent reading errors. Hard case protects the display and keys for safe storage and transportation. Calculator is permitted for use on SAT and PSAT/NMSQT. Battery-operated calculator also includes independent memory, constant calculation, chain calculation and more.</p> |
| Number Of Functions | 146 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Package Contents | <ul> <li>EL-501X2BWH Scientific Calculator</li> <li>Protective Hardcase</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |







