Roylco HP 17BIIPlus Business Financial Calculator – 250 Functions – LCD Display – 2 Line(s) – 22 Digits – LCD – Battery Powered – Battery Included – CR2032 – 3.4″ x 5.8″ x 0.6″ – Black – Plastic – 1 Each
Additional information
| Brand | Roylco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Financial/Scientific Calculator |
| Battery Size Supported | CR2032 |
| Battery Included | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Number Of Batteries | 2 |
| Number Of Display Lines | 2 |
| Operations/Functionality | <ul> <li>Time value of money</li> <li>Amortization</li> <li>Mortgages</li> <li>Balloon payments</li> <li>Internal rate of return</li> <li>Net present value</li> <li>Bonds</li> <li>Currency conversions</li> <li>Percentages</li> <li>Two-variable statistics</li> <li>Forecasting</li> <li>Built-in clock</li> <li>Calendar and alarm</li> </ul> |
| Number Of Display Digits | 22 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.4" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 0.6" |
| Brand Name | Roylco |
| Calculator Features | LCD Display |
| Manufacturer | Roylco, Inc |
| Product Model | 17BIIPlus |
| Product Name | HP 17BIIPlus Business Financial Calculator |
| Manufacturer Part Number | 17BIIPLUS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Financial calculator features 28K user memory, RPN and algebraic data-entry modes, more than 250 built-in functions, and function programming. Review data stored in list format, scrolling and editing as your data changes. Access applications and find solutions fast with menus, prompts and messages on large 2 line x 22 character, liquid crystal display (LCD). Calculate time value of money, amortization, mortgages, balloon payments, internal rate of return, net present value, bonds, currency conversions, percentages and more. Calculator also offers two-variable statistics, forecasting, built-in clock, calendar and alarm. Language options include German, English, Spanish, French, Italian and Portuguese. Enclosure material and keytop material are made of plastic. Financial calculator runs on two CR2032 batteries (included) and weighs 3.89 oz.</p> |
| Number Of Functions | 250 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | Battery |
| Package Contents | <ul> <li>HP 17BIIPlus Business Financial Calculator</li> <li>2 x CR2032 Batteries</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 3.89 oz |







