Carbonless Paper Rolls, 0.44″ Core, 3″ x 90 ft, White/Canary, 50/Carton
Login to View Prices
Premium quality carbonless paper rolls provide crisp and clear black images and feature end-of-roll indicators.
Additional information
| Weight | 23.6100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.50 × 14.50 × 6.00 in |
| Rolls Per Unit | 50 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Print Color(s) | Black |
| Green Information | ECF (Elemental Chlorine Free) |
| Sheet/Roll Size | 3" x 90 ft |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Paper Roll Core Size | 0.44" |
| Paper/Media Color(s) | White/Canary |
| End of Roll Indicator | Yes |
| Global Product Type | POS/Calculator Rolls |
| Machine Compatibility | POS Machines |
| Number of Parts | 1 |
| Color Family | Multicolor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547357675 |
| MPN | UNV35767 |
| Brand | Universal® |










Reviews
There are no reviews yet.