Direct Thermal Printing Fax Paper Rolls, 0.5″ Core, 8.5″ x 98 ft, White, 6/Pack
Login to View Prices
An economical choice for most facsimile machines. End of roll indicator. Coated on the outside of the paper.
Additional information
| Weight | 4.6700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.56 × 6.13 × 4.06 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Sheet/Roll Size | 8.5" x 98 ft |
| Special Features | Ultra High Sensitivity |
| Machine Compatibility | Thermal Fax Machines |
| Global Product Type | Fax Rolls |
| Compliance Standards | IBM Approved |
| End of Roll Indicator | Yes |
| Green Information | Elemental Chlorine Free (ECF). |
| Paper Roll Core Size | 0.5" |
| Number of Parts | 1 |
| Rolls Per Unit | 6 |
| Paper Finish | Coated |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547357583 |
| MPN | UNV35758 |
| Brand | Universal® |











Reviews
There are no reviews yet.