Canon Tr7020awh Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White
Login to View Prices
Canon TR7020AWH Wireless Inkjet Multifunction Printer – Color – White – Copier/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Automatic Duplex Print – Color Scanner – Wireless LAN – Wireless PictBridge – USB – 1 Each – For Photo Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Maximum Photo Print Speed | 43 Second |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | OLED |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6.8 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 13 |
| Wireless Print Technology | Wireless PictBridge |
| Print Color Capability | Color |
| Product Color | White |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.2" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 15.9" |
| Media Type | Photo Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | TR7020AWH |
| Product Name | Wireless All-In-One Printer |
| Screen Size | 1.44" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Automatic Document Feeder 35 Sheet Capacity |
| Manufacturer Part Number | TR7020AWH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use this Wireless All-In-One Printer to meet your home and work needs when printing, copying or scanning. Printer handles a variety of tasks from scanning signed contracts with the auto document feeder (ADF) to printing from your smartphone. It's easy to set up, simple to use and feature-rich with a 1.44" OLED display, front/rear paper reader and auto-duplex printing. Front/rear paper feed holds plain paper in the front cassette, and rear tray extends to print on a variety of media types including photo paper. Enjoy sharp, black text for documents and great-looking photos thanks to the hybrid ink system. It prints a 4" x 6" photo in approximately 43 seconds and generates 6.8 ipm (color). It makes up to 99 copies in 6 ipm (color). The 35-sheet ADF copies and scans multiple documents with ease. Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Standard interface uses high-speed USB, wireless PictBridge and Wi-Fi.</p> |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Recommended Use | Photo Print |











