Canon Pixma G2270 Inkjet Multifunction Printer – Color – Black
Login to View Prices
Canon PIXMA G2270 Inkjet Multifunction Printer – Color – Black – Copier/Printer/Scanner – 4800 x 1200 dpi Print – Up to 3000 Pages Monthly – Color Flatbed Scanner – 600 x 1200 dpi Optical Scan – USB – 1 Each – For Photo Print
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Scan Color | Color |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| USB | Yes |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 6 |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 11 |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Product Color | Black |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 1200 |
| Ink/Toner Series | Canon GI |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Ink Color | Yellow |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 16.4" |
| Depth | 13.3" |
| Media Type | Canon Oce Office Color Paper (SAT213) |
| Brand Name | Canon |
| Operating System Supported | <ul> <li>Windows 11, Windows 10?Windows 8.1?Windows 7 SP1</li> <li>Windows Server 2008 R2 SP1?Windows Server 2012 R2?Windows Server 2016?Windows Server 2019?Windows Server 2022</li> <li>Mac: OS X 10.14.6 ? macOS 12</li> <li>ChromeOS</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | G2270 |
| Product Name | PIXMA G2270 MegaTank All-In-One Printer |
| Product Line | PIXMA |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 1.20" |
| Media Handling | 1 x Large Capacity Rear Tray 100 Sheet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | 5804C002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | PIXMA G2270 MegaTank All-in-One Printer features a high-capacity ink tank that produces up to 6, 000 pages in black/white and 7, 700 pages in color with just a single set of inks. Keyed nozzles for each color let you only fit the correct color to its allotted ink tank. Viewing window shows you when ink is running low so you can refill. Pigment black ink provides sharp, black text. Dye-based colors produce vivid, borderless photos. Printer has a maximum resolution up to 4800 x 1200 dpi and prints as fast as 11 ipm in black/white and 6 ipm in color. Simplex design prints and scans single-sided documents. Print, scan and copy a variety of media types up to 8.5" x 11.7". Rear input tray holds up to 100 sheets of plain paper or 20 sheets of $' x 6" paper. Connect using the USB cable to print from your Windows, Mac or Chromebook device. Easily navigate options using the 1.2" segment LCD. |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 3000 |
| Recommended Use | Photo Print |
| Package Contents | <ul> <li>PIXMA G2270 MegaTank All-In-One Printer</li> <li>Set of Ink Bottles (GI-21: PGBK, C, M, Y)</li> <li>Print Heads</li> <li>Documentation</li> <li>Power Cord</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Software Included | <ul> <li>PIXMA G2270 Driver</li> <li>Easy-PhotoPrint Editor Software</li> <li>PosterArtist Web Version Software</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 13.2 lb |















