Butcher Paper, 40 lb, 30″ x 900 ft
Login to View Prices
87 in stock
SKU:
GEN30900BP
Categories: Food Service, Food Wraps
Economical option for high-traffic applications and quick wrapping. Good for wrapping sandwiches, meat and fish where the juices don’t leak out.
Additional information
| Weight | 26.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 5.00 × 5.00 in |
| Width | 30" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Packaging | Roll |
| Special Features | 40 lb |
| Length | 900 ft |
| Global Product Type | Paper Wrap |
| Material(s) | Paper |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 749507006374 |
| MPN | BP30900 |
| Brand | GEN |
Be the first to review “Butcher Paper, 40 lb, 30″ x 900 ft” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.