Interfolded Dry Wax Deli Paper, 14 x 18, White, 1,000/Box, 10 Box/Carton
Login to View Prices
1 in stock
SKU:
BGC247018
Categories: Food Service, Food Wraps
Moisture-resistant dry wax coating keeps paper strong, even when wet. Versatile design allows you to use it as food wrap, scale sheet, pick-up sheet or basket liner. Pop-up box and interfolded-sheet packaging simplifies dispensing.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 15.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.50 × 13.00 × 9.25 in |
| Length | 18" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 14" |
| Product Packaging | Box |
| Material(s) | Dry Waxed Paper |
| Global Product Type | Wax Paper |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 787074000142 |
| MPN | P247018 |
| Brand | Bagcraft |
Be the first to review “Interfolded Dry Wax Deli Paper, 14 x 18, White, 1,000/Box, 10 Box/Carton” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.