Business Source Writing Pads

Login to View Prices
Business Source Writing Pads – 50 Sheets – 0.34″ Ruled – 16 lb Basis Weight – Legal – 8 1/2″ x 14″ – White Paper – Micro Perforated, Easy Tear, Sturdy Back – 1 Dozen
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8 1/2" x 14" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy Back |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Writing Pads |
| Manufacturer Part Number | 63109 |
| Marketing Information | <p>Writing pads feature microperforated sheets for clean tear-out and sturdy, 30 point chipboard backing. Each staple-bound pad contains 50 sheets of 16 lb. paper. Each sheet is legal/wide-ruled with 11/32" line spaces and a 1-1/4" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Weight (Approximate) | 6.50 lb |
Business Source Writing Pads

Login to View Prices
Business Source Writing Pads – 50 Sheets – 0.28″ Ruled – 16 lb Basis Weight – Jr.Legal – 8″ x 5″ – White Paper – Micro Perforated, Easy Tear, Sturdy Back – 1 Dozen
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Margin Left Space | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy Back |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Writing Pads |
| Manufacturer Part Number | 63110 |
| Marketing Information | <p>Writing pads feature microperforated sheets for clean tear-out and sturdy, 30 point chipboard backing. Each staple-bound pad contains 50 sheets of 16 lb. paper. Each sheet is junior-ruled with 9/32" line spaces and a 1" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
Business Source Writing Pads

Login to View Prices
Business Source Writing Pads – 50 Sheets – 0.28″ Ruled – 16 lb Basis Weight – Jr.Legal – 8″ x 5″ – Canary Paper – Micro Perforated, Easy Tear, Sturdy Back – 1 Dozen
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Notepad |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Sheet Color | Canary |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number Of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Margin Left Space | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Sturdy Back |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Writing Pads |
| Manufacturer Part Number | 63107 |
| Marketing Information | <p>Writing pads feature microperforated sheets for clean tear-out and sturdy, 30 point chipboard backing. Each staple-bound pad contains 50 sheets of 16 lb. paper. Each sheet is junior-ruled with 9/32" line spaces and a 1" left margin.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |









