Builders Protein Bar, Chocolate Mint, 2.4 oz Bar, 12 Bars/Box
Login to View Prices
Enjoy this convenient way to refuel. Contains 20 g of complete protein, with essential amino acids to help repair and build muscle. It’s the great-tasting protein bar that makes every ingredient count so you can get the most out of your workout.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.0030 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.99 × 6.00 × 2.79 in |
| Global Product Type | Protein Bars |
| Compliance Standards | Kosher Certified |
| Ship Class Code | N |
| Gluten Free | No |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Vegan | No |
| Contains Nuts | No |
| Kosher | Yes |
| Non-GMO | Yes |
| Food Type | Nutrition & Snack Bars |
| Sugar Free | No |
| Flavor | Chocolate Mint |
| Capacity (Weight) | 2.4 oz |
| Product Packaging | Bar |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 722252600448 |
| MPN | CCC160044 |
| Brand | CLIF® Bar |









Reviews
There are no reviews yet.