Brother Mfc-L9610cdn Laser Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
Brother MFC-L9610CDN Laser Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 42 ppm Mono/42 ppm Color Print – 2400 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 120000 Pages Monthly – Color Flatbed/ADF Scanner – 600 x 600 dpi Optical Scan – Color Fax – Gigabit Ethernet Ethernet – Apple AirPrint, Wi-Fi Direct, Brother Mobile Connect, Mopria – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 520 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 42 |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 12000 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 23" |
| Width | 19.8" |
| Depth | 21.3" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Brand Name | Brother |
| Fax Type | Flatbed |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-L9610CDN |
| Product Name | MFC-L9610CDN Enterprise Color Laser All-in-One Printer |
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Screen Size | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | Automatic Document Feeder 100-Sheet Capacity |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MFCL9610CDN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The Brother MFC-L9610CDN Enterprise Color Laser All-in-One Printer is an essential component of an optimized fleet for the way work now works – providing enterprise-level performance, advanced security features, and bold color output in a compact footprint that is ideal for mid to large-sized workgroups. This high-performance printer helps to increase productivity with fast print speeds up to 42ppm. Delivers built-in value with included standard-yield toner cartridges and low-cost printing by using Brother Genuine TN810XL high-yield replacement toner cartridges. Triple Layer Security features help to limit document and device access and protect against network intrusions. Offers a large standard paper capacity that is scalable as your business needs grow. A large capacity auto document feeder provides fast, two-sided scanning to a variety of destinations including cloud services, while a 7" color touchscreen display allows for the creation of customized workflows. The MFC-L9610CDN offers flexible connectivity with built-in Gigabit Ethernet networking and the availability of an optional dual band (2.4GHz / 5GHz) wireless module (NC-9000W, sold separately), plus convenient mobile device printing and scanning to meet mobile workforce demands. |
| Media Size | 5" x 14" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 120000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 79.7 lb |













