Brother Mfc-L8905cdw Wireless Laser Multifunction Printer – Color
Login to View Prices
Brother MFC-L8905CDW Wireless Laser Multifunction Printer – Color – Copier/Fax/Printer/Scanner – 33 ppm Mono/33 ppm Color Print – 2400 x 600 dpi Print – Automatic Duplex Print – Up to 60000 Pages Monthly – Color Flatbed/ADF Scanner – 1200 dpi Optical Scan – Color Fax – Gigabit Ethernet Ethernet – Wireless LAN – Apple AirPrint, Mopria, Wi-Fi Direct, Brother Mobile Connect, Brother iPrint&Scan – USB – 1 Each – For Plain Paper Print
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 33 |
| Wireless Print Technology | Brother iPrint&Scan |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Recommended Monthly Print Vol | 4000 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 21.6" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 20.7" |
| Media Type | Recycled Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | MFC |
| Brand Name | Brother |
| Operating System Supported | <ul> <li>Linux</li> <li>Mac: OS v10.14.x, v10.15.x, v11, v12</li> </ul> <p><b>Microsoft:</b></p> <ul> <li>Windows 10 Home</li> <li>Windows 10 Pro</li> <li>Windows 10 Education</li> <li>Windows 10 Enterprise</li> <li>Windows 11 Home</li> <li>Windows 11 Pro</li> <li>Windows 11 Education</li> <li>Windows 11 Enterprise</li> <li>Windows Server 2012, 2012 R2, 2016, 2019, 2022</li> <li>Windows Universal Print Driver</li> </ul> |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-L8905CDW |
| Product Name | MFC-L8905CDW Business Color Laser All-in-One Printer |
| Scanner Type | Flatbed/ADF |
| Screen Size | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Multipurpose Tray 50 Sheet Capacity |
| First Print Speed | 15 Second Monochrome |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MFCL8905CDW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Brother MFC-L8905CDW color laser all-in-one printer is an ideal choice for workgroups with high print volumes that need low-cost printing, advanced scanning, secure document handling, and reliable, business quality output. This high-performance color laser all-in-one helps to increase productivity with fast print and scan speeds. The large 7" touchscreen display provides easy menu navigation and allows you to create customized shortcuts to enable workflow productivity. Scalable paper handling helps to meet diverse printing needs. Offers flexible connectivity including built-in Ethernet and wireless networking and convenient mobile device printing and scanning (requires connection to a wireless network) to help meet mobile workforce demands.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1076156009.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | Executive |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 60000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Package Contents | <ul> <li>MFC-L8905CDW Business Color Laser All-in-One Printer</li> <li>Brother Genuine 3, 000-page black and 1, 800-page color toner cartridges.</li> <li>DR431CL Drum Unit (30, 000 pages)</li> <li>Belt Unit (50, 000 pages)</li> <li>Waste Toner Box (50, 000 pages)</li> <li>AC Power Cord</li> <li>Telephone Line Cord</li> <li>Quick Setup Guide</li> <li>Installation CD-ROM</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 65.4 lb |












