Brother Business Color Laser Printer Hl-L8360cdwt – Wireless Networking – Dual Trays
Login to View Prices
Brother Business Color Laser Printer HL-L8360CDWT – Wireless Networking – Dual Trays – Color Laser Printer – 33 ppm Mono / 33 ppm Color – Automatic Duplex Print – Ethernet – Wireless LAN – USB
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year limited</p> |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Number Of Input/Multipurpose | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 800 Sheets |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 33 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 4000 |
| Maximum Print Resolution (dpi | 2400 x 600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 17.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 19.5" |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Product Series | HL |
| Brand Name | Brother |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | HL-L8360CDWT |
| Product Name | HL-L8360CDWT Laser Printer |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Screen Size | 2.70" |
| Duplex Printing | Automatic |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | HL-L8360CDWT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Color laser printer with a color touch-screen display produces brilliant colors and sharp blacks to deliver the professional results required for business reports, brochures, presentations and correspondence. Whether you're printing a multi-page document or multiple copies of a single document, its fast print speed up to 33 pages per minute in both color and black delivers convenient time-saving performance. Wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces let you easily setup, share and print from any connected computer or mobile device. Automatic duplex printing helps reduce your costs and produce professional two-sided prints. Advanced security features help protect against unauthorized access and control costs by restricting printing on a per-user or group basis. Printer also features 512MB standard memory, 800 MHz processor speed, 250-sheet adjustable paper tray, 500-sheet adjustable paper tray, 50-sheet multipurpose tray, up to 2400 x 600 dpi resolution and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1038622288.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | 2.99" x 5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 60000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 62.6 lb |












