Brother Business Color Laser All-in-One Mfc-L9570cdw – Duplex Printing – Wireless Lan
Login to View Prices
Brother Business Color Laser All-in-One MFC-L9570CDW – Duplex Printing – Wireless LAN – Copier/Fax/Printer/Scanner – 33 ppm Mono/33 ppm Color – 2400 x 600 dpi Print – 7″ LCD Touchscreen – Gigabit Ethernet – USB 2.0
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 33 |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | No |
| Recommended Monthly Print Vol | 6000 |
| Maximum Print Resolution (dpi | 2400 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.6" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 20.7" |
| Media Type | Glossy Paper |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | MFC |
| Brand Name | Brother |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-L9570CDW |
| Product Name | MFC-L9570CDW Laser Multifunction Printer |
| Product Line | Workhorse |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Input Tray – 250 Sheet Capacity |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MFC-L9570CDW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Excellent choice for mid-sized workgroups with demanding print volumes, this high-performance color printer helps to increase your productivity with print speeds up to 33 pages per minute and scan speeds for double-sided pages up to 104 images per minute. Advanced security features offer network user authentication and help limit document and device access. 7" color touch screen offers easy menu navigation and creation of up to 64 customized shortcuts. Plus, scan to popular business cloud services directly from the touch screen. The 250-sheet input tray is adjustable for letter-size or legal-size paper. The 50-sheet multipurpose tray holds letterhead and alternative media. Built-in wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces allow easy setup and sharing on your wireless or wired network. Color laser all-in-one also features 1GB memory, automatic two-sided printing, copy scaling, 33.6Kbps modem and more. Energy Star qualified.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1038622168.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | 3" x 5" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 65.5 lb |











