Brother Business Color Laser All-in-One Mfc-L8900cdw – Duplex Print – Wireless Networking
Login to View Prices
Brother Business Color Laser All-in-One MFC-L8900CDW – Duplex Print – Wireless Networking – Copier/Fax/Printer/Scanner – 33 ppm Mono/33 ppm Color Print – 2400 x 600 dpi class – 5″ LCD Touchscreen – Gigabit Ethernet – Wireless LAN – USB 2.0
Additional information
| Brand | Brother Industries, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year limited</p> |
| Touchscreen | Yes |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Fax Color | Color |
| Wireless LAN | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (pp | 33 |
| Wireless Print Technology | Near Field Communication (NFC) |
| Print Color Capability | Color |
| Energy Star | Yes |
| Recommended Monthly Print Vol | 4000 |
| Maximum Print Resolution (dpi | 2400 x 600 |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.6" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 20.7" |
| Media Type | Glossy Paper |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Product Series | MFC |
| Brand Name | Brother |
| Form Factor | Desktop |
| Copier Type | Flatbed |
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Product Model | MFC-L8900CDW |
| Product Name | MFC-L8900CDW Laser Multifunction Printer |
| Scanner Type | Flatbed |
| Screen Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Duplex Printing | Automatic |
| Media Handling | 1 x Input Tray – 250 Sheet Capacity |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | MFC-L8900CDW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Color laser all-in-one features a large, 5" color touch screen to save you time with easy menu navigation. It also enables enhanced workflow customization with the option to create up to 64 customized shortcuts to simplify your complex and frequently performed tasks. Wireless 802.11b/g/n and Gigabit Ethernet network interfaces let you easily setup, share and print from any connected computer or mobile device. Its fast print speed produces up to 33 pages per minute for time-saving performance. Automatic duplex printing helps reduce your costs and produce professional two-sided prints. 70-page auto document feeder scans both sides of pages in a single pass for two-sided scanning. Advanced security features help protect against unauthorized access and control costs by restricting printing on a per-user or group basis. Printer also features 512MB standard memory, 800 MHz processor speed, 250-sheet adjustable paper tray, 50-sheet multipurpose tray, up to 2400 x 600 dpi resolution and more. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1038622289.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Media Size | 3" x 5" |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Duty Cycle | 60000 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 63.1 lb |













