Bordette Decorative Border – Purple – 2.25″ x 50′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Environmental Certification | SFI |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Fade Resistant |
| Length | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Application/Usage | Display Board |
| Manufacturer Part Number | 37044 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. It comes in the same Deep Purple as Fadeless brand paper so it's easy to mix and match colors to create the perfect display. One 50' roll of Bordette will completely edge two 8' x 4' bulletin boards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Bordette Decorative Border – Lime – 2.25″ x 50′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Environmental Certification | SFI |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Fade Resistant |
| Length | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Application/Usage | Display Board |
| Manufacturer Part Number | 37054 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. It comes in the same Lime color as Fadeless brand paper so it's easy to mix and match colors to create the perfect display. One 50' roll of Bordette will completely edge two 8' x 4' bulletin boards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Bordette Decorative Border – Sunset Gold – 2.25″ x 50′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Environmental Certification | SFI |
| Product Color | Sunset Gold |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Fade Resistant |
| Length | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Application/Usage | Display Board |
| Manufacturer Part Number | 37074 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. It comes in the same Sunset Gold as Fadeless brand paper so it's easy to mix and match colors to create the perfect display. One 50' roll of Bordette will completely edge two 8' x 4' bulletin boards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Bordette Decorative Border – Purple – 2.25″ x 50′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Environmental Certification | SFI |
| Product Color | Purple |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Fade Resistant |
| Length | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Application/Usage | Display Board |
| Manufacturer Part Number | 37044 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. It comes in the same Deep Purple as Fadeless brand paper so it's easy to mix and match colors to create the perfect display. One 50' roll of Bordette will completely edge two 8' x 4' bulletin boards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Bordette Decorative Border – Lime – 2.25″ x 50′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Environmental Certification | SFI |
| Product Color | Lime |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Fade Resistant |
| Length | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Application/Usage | Display Board |
| Manufacturer Part Number | 37054 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. It comes in the same Lime color as Fadeless brand paper so it's easy to mix and match colors to create the perfect display. One 50' roll of Bordette will completely edge two 8' x 4' bulletin boards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Bordette Decorative Border – Sunset Gold – 2.25″ x 50′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Environmental Certification | SFI |
| Product Color | Sunset Gold |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Fade Resistant |
| Length | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Application/Usage | Display Board |
| Manufacturer Part Number | 37074 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. It comes in the same Sunset Gold as Fadeless brand paper so it's easy to mix and match colors to create the perfect display. One 50' roll of Bordette will completely edge two 8' x 4' bulletin boards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Bordette Decorative Border

Login to View Prices
Bordette Decorative Border – Brite Blue – 2.25″ x 50′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Skill Learning | Decoration |
| Product Color | Brite Blue |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Sturdy |
| Length | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 37176 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. It comes in the same Brite Blue color as Fadeless brand paper so it's easy to mix and match colors to create the perfect display. One 50' roll of Bordette will completely edge two 8' x 4' bulletin boards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Bordette Decorative Border – Apple Green – 2.25″ x 50′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Skill Learning | Decoration |
| Product Color | Apple Green |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Sturdy |
| Length | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Manufacturer Part Number | 37136 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. It comes in the same Apple Green color as Fadeless brand paper so it's easy to mix and match colors to create the perfect display. One 50' roll of Bordette will completely edge two 8' x 4' bulletin boards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
Bordette Decorative Border – Dots Delight Design – 2.25″ x 25′ – 1 Roll/Pkg
Additional information
| Brand | Pacon Corporation |
|---|---|
| Product Type | Border |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2.25" |
| Brand Name | Bordette |
| Features | Recyclable |
| Length | 0300-01-01T05:50:36.000Z |
| Manufacturer | Pacon Corporation |
| Product Name | Decorative Border |
| Printed Design/Pattern/Texture | Dots Delight Design |
| Application/Usage | Decoration |
| Manufacturer Part Number | 37740 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bordette is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. The sturdy corrugate provides a unique, three-dimensional appearance on any flat surface. It bends, molds, turns and twists to create unique, layered designs. Packaged in a perforated roll, Bordette is easy to separate. A fun dots pattern is printed on the corrugated side so you can easily add style and flair to any bulletin board or display.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |















